עבירת תעבורה פלילית

כמו בדיני הנזקין, דיני העונשין, וכל תחום משפטי אחר, גם בעבירות התעבורה ניתן לסווג את העבירות לקלות וחמורות. קיים הבדל מהותי בין עבירת חנייה, שבהן הנהג לכל היותר מפריע להתנהלות הסדירה של הכביש, לבין עבירות שמקורן בהחלטה ראשונית ומודעת, באופן שמסכן מאוד את כלל נוסעי הכביש, לדוגמא, נהיגה בשכרות במהירות גבוהה, היא עבירת נהיגה חמורה ומסוכנת ביותר, משום שהיא מערערת את בטחון הנוסעים בקרבת הנהג השיכור בכל רגע ורגע.

נוסף על כך, ישנו הבדל נוסף בין עבירות התעבורה השונות, והוא הרישום הפלילי הנרשם כתוצאה מביצוע עבירת תנועה. לא כל עבירת תנועה תיחשב עבירת תעבורה פלילית, כי כפי שכבר צוין למעלה, ישנו מגוון רחב של סוגי עבירות תנועה.

מהי עבירת תנועה פלילית

אם כן, כדי להבין איזו עבירה נחשבת עבירת תעבורה פלילית, ניתן לבחון מספר פרמטריים:
א) ענישה: עבירות קלות, יכללו בדרך כלל קנסות יחסית נמוכים, ורישום נקודות על פי שיטת הניקוד התעבורתי. במקרים אלו, נאשם יכול לבחור אם לשלם את הקנס או לקבל בהבנה את הנקודות, או לחילופין לבחור להתייצב בפני שופט בבית משפט.

לעומת זאת, ישנן עבירות שהעונש עליהן חמור יותר, כמו חובת התייצבות בפני שופט, שלילית רישיון, מאסר על תנאי, או מאסר בפועל. עונשים חמורים אלו, חלים בדרך כלל על עבירות תעבורה חמורות, שנחשבות לפליליות.

ב) חומרת העבירה: תבחין נוסף שיקבע האם העבירה היא פלילית, היא מה חומרתה, השלכותיה, וסיכוניה. לדוגמא, חומרת ביצוע תאונת פגע וברח, נהיגה תחת השפעת סמים, ועוד. עבירות קלות יחסית, כמו נהיגה ללא חגורת בטיחות או אי ציות לתמרור, לא ייחשבו עבירות תעבורה פליליות.

האם עבירת תנועה היא עבירה פלילית?

כפי שכבר צוין, בוודאי שלא כל עבירות התעבורה הינן פליליות. בתי המשפט בישראל לא מטריחים את עצמם להתעסק בכל עבירת תנועה שהיא, ולא יירשם על כל עבירות תנועה רישום פלילי. אם כן, רישום פלילי תעבורתי יירשם רק על העבירות החמורות יחסית, עם הסיכונים המוגברים, והענישה המחמירה יותר. עונשי שאר העבירות, יסתכמו ברישום התעבורתי, מתן קנסות יחסית קלים, וכו'.

נקודות על עבירות תנועה

כאמור, ישנם מספר עונשים שפקודות התעבורה מחילות על נהגים שביצעו עבירות נהיגה. כעת, נפרט מעט על שיטת הנקודות לעבירות תנועה.

שיטת הניקוד בעבירות תעבורה, קובעת לכל עבירה מספר נקודות קבוע, שנרשמות לחובת הנהג. נקודות על עבירות תנועה אינן נצחיות, והן יכולות להימחק במידה שהנהג לא נתפס בביצוע עבירות תנועה נוספות בשנים שאחרי עבירה זו.

אם כן, מחיקת נקודות עבירות תנועה מתבצעת רק לנהגים שעבירותיהם לא חוזרות על עצמם פעם אחר פעם. אך במקרים של עבירות חוזרות, למשל במקרה של נהג שהגיע למספר של 36 נקודות תעבורה בפרק זמן קצר יחסית, יידרש להליכים רבים בטרם יוכל לחדש את רישיונו.

עבירה פלילית חמורה

גם בתוך העבירות הפליליות ניתן לראות הבדלים בין סוגי עבירות תנועה. כלומר, ישנן כמה סיבות שבגינן תקבלו הזמנה לדין תעבורה, אך בוודאי שבכל אחד מהן העונש המקסימלי יהיה שונה, ויחס בית המשפט גם כן.

לצורך העניין, ייתכן שבית המשפט ייראה בעין מחמירה יותר עבירות מסוג אחד, ויצרף לנהג מספר נסיבות מחמירות בהכרעתו הסופית. בין היתר, במקרה של אי הגעה למשפט תעבורה בית המשפט עשוי לראות זאת כזלזול והתרסה, שעלולים להיות בעוכריו של הנאשם.

אך במקרים שונים, עשוי בית המשפט לחוס על הנהג, הן מפני שהעבירה אינה מהחמורות ביותר, והן מפני שעורך דינו של הנאשם הצליח לשכנע את בית המשפט בחלק מטענותיו. במקרים אלו, העונש יכול להיות מקל במיוחד, ובמקרים מסוימים, הנאשם אף עשוי להיות מזוכה מכל אשמה. על מנת שבית המשפט ישתכנע בנסיבות המקלות של המקרה ויפסוק עונש מקל, הגעה אל משפט תעבורה ללא עורך דין כאשר עונשים כבדים עומדים על הפרק – איננה דבר מומלץ כלל.

עורך דין לעבירות תנועה

אם אתם מואשמים בעבירת תעבורה מכל סוג שהיא, ובמיוחד כאשר מדובר בעבירה פלילית, אל תחסכו מעצמכם את הייצוג המשפטי הטוב ביותר. אם אתם מחפשים עורך דין מיומן, מבריק, מקצועי וחסר פשרות – פנו אלינו עוד היום, ושפרו באופן ניכר את סיכוייכם בבית המשפט.

*הכתוב האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אצל עורך דין עבירות תעבורה פליליות, על כן, מי שמסתמך על האמור בו, עושה כן על אחריותו בלבד!

כמו בדיני הנזקין, דיני העונשין, וכל תחום משפטי אחר, גם בעבירות התעבורה ניתן לסווג את העבירות לקלות וחמורות. קיים הבדל מהותי בין עבירת חנייה, שבהן הנהג לכל היותר מפריע להתנהלות הסדירה של הכביש, לבין עבירות שמקורן בהחלטה ראשונית ומודעת, באופן שמסכן מאוד את כלל נוסעי הכביש

הואשמת בעבירת תעבורה? אל תתמודד עם זה לבד. קבל ייצוג מקצועי ממומחי דיני התעבורה המנוסים שלנו. עם ניסיון של מעל 25 שנה ורקורד מוכח בבתי משפט ברחבי הארץ, נוכל לעזור לך להשיג את התוצאה הטובה ביותר האפשרית. קבל את העזרה המשפטית שאתה צריך עוד היום והימנע מקנסות גבוהים ונקודות ברישיון שלך או מעונשים כבדים אף יותר.

מה קראנו עד עכשיו?