עורך דין תאונות דרכים

כיום, הסיבות העיקריות להתרחשותן של תאונות הדרכים הן חוסר תשומת לב ומהירות תגובה איטית. הנהיגה הפכה בשנים האחרונות לפעולה משנית בחיי היומיום שלנו. הכוונה היא, שכאשר אנו נוהגים, אנו מתייחסים לכך כאל משימה שולית שעלינו לבצע, ומכאן שגם רמת הרצינות שאנחנו מקדישים לפעולת הנהיגה הולכת ופוחתת. עורך דין לענייני תאונות דרכים יוכל לסייע בסיטואציה שכזו, ולהוציא ממנה את התוצאה הטובה ביותר.

הסיבות לגידול בתאונות הדרכים בשנים האחרונות

אם בעבר, בזמן הנהיגה הנהג היה ממוקד בכביש, ומאזין למוזיקה או לרדיו – היום, במהלך נסיעה ברכב מתבצעות עוד כמה פעולות. ראשית, הרכב הפך להיות משרד של ממש. יש בו דיבורית, והנהגים מדברים בטלפון זמן רב במהלך הנסיעה.

נראה לנו שמדובר בפעולה תמימה שמעבירה את זמן הנהיגה, ולכן היא לא מזיקה – אך ההפך הוא הנכון. ככל ששיחות הטלפון מתארכות, וככל שהנושא שלהן מורכב ורציני, ודורש מהנהג ריכוז ושליטה – הפעולה המרכזית הופכת להיות הדיבור בטלפון, ואילו הנהיגה הופכת לעניין שולי.

עניין זה משפיע באופן ישיר על מהירות התגובה של הנהג ועל היכולת שלו לקרוא את מצב הכביש ולקלוט סימנים המעידים על סכנה. נוסיף לכך את העובדה שהפיתוי להשתמש בטלפון בזמן הנהיגה ולכתוב הודעות או לקרוא אותן – הוא פיתוי שהולך וגובר, מכיוון שההתמכרות למכשיר הנייד מחמירה עם הזמן, ובמיוחד בזמן האחרון.

ולכן, גדלים הסיכויים לכך שתקרה תאונת דרכים בדרך לעבודה – כאשר פעמים רבות, יום העבודה המודרני מתחיל לא עם רגע ההגעה למשרד – אלא הרבה קודם. לעיתים קרובות, עובדים מקבלים שיחות טלפון והודעות עוד בדרכם לעבודה, ומצופה מהם לענות באופן מיידי ומהיר. הלחץ להגיב במהירות בתוספת העייפות והפקקים של הבוקר – מגדילים את הסיכוי שיקרו תאונות דרכים קטלניות.

בגלל כל הסיבות הללו, כאשר מדובר על תאונות דרכים עורך דין מומחה יוכל להשיג את התוצאה הטובה ביותר למי שהיה מעורב בתאונה שכזו. במקרה כזה, עורך דין מומחה לתאונות דרכים יוכל לנתח את הסיטואציה ולהוציא ממנה את המצב הטוב ביותר.

הגדרת תאונת דרכים על פי החוק

סעיף 1 של חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים מגדיר מהי תאונת דרכים. לפי החוק, ההגדרה לתאונת דרכים היא "מאורע שבו נגרם לאדם נזק גוף עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה". הסעיף ממשיך ומפרט שלל התרחשויות שונות, ומסווג אותן, בין אם הן מוגדרות כתאונת דרכים לצורך החוק, ובין אם לא.

המשך ההגדרה בסעיף מסביר כי תאונת דרגים היא גם "מאורע שאירע עקב התפוצצות או התלקחות של הרכב", כאשר אלו נגרמו בגלל רכיב כלשהו ברכב, או חומר אחר שחיוני לכושר נסיעתו (כמו שמן למשל). מאורע שכזה ייחשב תאונת דרכים גם אם הוא קרה על ידי גורם שנמצא מחוץ לרכב, ואין הכרח שהגורם יהיה בתוך הרכב מושא התאונה עצמו.

בנוסף לכך, יראו כתאונת דרכים לצורך חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, גם מאורעות שהתרחשו עקב "פגיעה ברכב שחנה במקום שאסור לחנות בו", או עקב "ניצול כוחו המיכני של הרכב" – והסייג לכך הוא שהרכב לא שינה את ייעודו המקורי בזמן השימוש.

הסעיף גם מחריג מתחולתו מאורעות שלא ייחשבו כתאונת דרכים, למשל "מאורע שאירע כתוצאה ממעשה שנעשה במתכוון כדי לגרום נזק לגופו או לרכושו של אותו אדם", וזאת כאשר הנזק נגרם עקב המעשה עצמו, ולא עקב השפעת המעשה על השימוש ברכב המנועי.

מה קורה כאשר תאונת הדרכים היא גם תאונת עבודה?

מדובר בקשת מצבים שכוללת סיטואציות בהן התרחשה תאונת דרכים, והיא מוגדרת בחוק גם כתאונת עבודה. לפי חוק הביטוח הלאומי, תאונת עבודה כהגדרתה מתחלקת לתאונה שקרתה לעובד שכיר, ולתאונה שקרתה לעובד עצמאי. לעובד שכיר, הגדרת תאונת עבודה היא תאונה שקרתה לעובד שכיר, בתוך עבודתו ועקב עבודתו אצל המעסיק או אצל מי מטעמו. לעובד עצמאי, הגדרת תאונת עבודה היא תאונה שאירעה תוך כדי עיסוקו במשלח ידו, ועקב עיסוקו במשלח ידו.

דוגמא לתאונה שכזו היא תאונת דרכים שאירעה לנהג אוטובוס. היא גם תאונת דרכים לפי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, והיא גם תאונת עבודה לפי חוק הביטוח הלאומי, שכן היא קרתה תוך כדי יום עבודתו של נהג האוטובוס.

במצבים של תאונות עבודה, הגוף שאחראי על הפיצוי הוא ביטוח לאומי. ואילו במצבים של תאונת דרכים שכללה נזקי גוף, הגוף האחראי לפיצוי הוא חברת הביטוח, או קרנית. לכן, ניתן להבין שישנה חשיבות רבה להגדרה, בין אם מדובר בתאונת דרכים ובין אם מדובר בתאונת עבודה.

ובמצב שבו אכן חופפות ההגדרות, והתאונה מוגדרת גם כתאונת דרכים וגם כתאונת עבודה – האדם שנפגע יוכל לקבל פיצוי משני הגופים – הן מביטוח לאומי והן מחברת הביטוח.

ממה מורכבים מרכיבי הפיצויים?

הפיצויים שיקבל אדם על נזקי גוף שקרו לו בעקבות תאונת דרכים כהגדרתה בחוק, מורכבים מכמה רכיבים. קודם כל, הפיצוי יכסה את העלות של הטיפולים הרפואיים שנדרשו כתוצאה מהפגיעה. סעיף 1 לחוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים מגדיר מהו נזק גוף. מדובר בנזק של מוות, מחלה, פגיעה גופנית, פגיעה נפשית, פגיעה שכלית, פגיעה בהתקן הדרוש לתפקודו של אחד מאברי הגוף, שהיה מחובר לגופו של הנפגע בעת שאירעה תאונת הדרכים.

רכיב פיצוי נוסף יהיה פיצוי על אובדן כושר עבודה. הכוונה היא שכאשר אדם סובל מנזק גוף מסוים, הוא מאבד את כושר עבודתו, הן באופן זמני והן באופן קבוע. למשל, אם אדם נפגע ברגלו, והוא עובד בעבודה פיזית, הנזק שלו חמור כפליים, מכיוון שעבודתו והכנסתו נפגעות גם כן.

תאונות דרכים עם נזקים לרכוש בלבד (נ"ב)

במקרה שבו הייתה תאונת דרכים, ואיש לא נפגע – אלא נגרם נזק לרכוש בלבד – ישנו ביטוח צד ג' הדואג לתיקון הרכבים שנפגעו. לעיתים, המצב מסובך יותר וחברות הביטוח אף יסרבו לכסות את הנזק. במצבים שכאלה, יעלה הצורך להגיש תביעה נגד חברת הביטוח או נגד הנהג התובע. תביעה שכזו תוגש בליווי עו"ד תאונת דרכים המתמחה בתביעות מסוגים אלה.

תאונות דרכים עם נפגעי גוף (ת"ד)

סוג תאונה זה הוא הסוג שעליו חל חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים. החוק למעשה מטיל אחריות מוחלטת על הנהג שגרם לתאונת הדרכים, וזאת בלי שום קשר לשאלת האשם של הנפגע. חברת הביטוח שמכסה את הנהג הפוגע היא זו שתשלם את הפיצוי לנפגעים. במקרה שבו הביטוח לא חל או לא מכסה את הנהג במקרה הספציפי, או שבכלל אותו נהג לא דאג לביטוח – ישנה קרן בשם "קרנית", האחראית לשלם לנפגעים את הפיצוי המגיע להם.

התנהגות הנהג המעורב בתאונות דרכים עם נפגעי גוף

כאשר נהג מעורב בתאונת דרכים, ונפגעו בה אנשים אחרים – הוא מחויב להתנהגות מסוימת. הוא מחויב לדאוג לנפגעים, לסייע להם ככל שהוא מסוגל, ולהזעיק את כוחות ההצלה. פעמים רבות, נהגים המעורבים בתאונות דרכים שכאלה נכנסים ללחץ ומפקירים את האדם שנפגע על ידיהם. לתאונות שכאלה קוראים פגע וברח.

במובן פסיכולוגי, מדובר בהתנהגות שניתן להבין אותה. אדם שביצע תאונה שנגרמה באשמתו, הוא מוכה הלם. אם לא נפגע בעצמו בגופו, הוא נמצא בטראומה ובמצב עניינים מורכב, שבו קשה לחשוב בהיגיון ובצלילות. פעמים רבות, מדובר בנהג שחושש לעצמו ולמה שיעלה בגורלו עקב התאונה שלה גרם – מה שגורם לו לנוס על נפשו ולברוח מהמקום במהרה, לפני שיראו אותו.

מתוך הבנה שמצב שכזה יכול לקרות, הן מתוך מצב נפשי מסוים, והן כדי לחמוק מעונש ולא להיתפס – קבע החוק איסור של ממש על הפקרה של נפגעים בתאונת דרכים. החוק דורש מהנהג המעורב התנהגות מסוימת, בסטנדרט מסוים, ודורש ממנו להפגין אחריות לאחר שגרם לתאונה שהביאה לנזקים ופגעה באנשים אחרים.

הפקרה

הפקרה מתייחסת לתאונות פגע וברח, בהן הנהג הפוגע לא נשאר באזור ולא מזעיק עזרה רפואית עבור האנשים שנפגעו. מדובר בעבירה חמורה ביותר, שכוללת בחובה עונשים כבדים.

ישנו חוק נוסף שנכנס כאן לתמונה, והוא חוק לא תעמוד על דם רעך. שמו של החוק לקוח מהתורה, שציוותה על אדם שרואה אדם אחר פגוע או פצוע, לסייע לחברו, ולא לצפות בו מתבוסס בדמו ולא להושיט יד. החוק בישראל קובע על אדם חובת הצלה והושטת עזרה, כאשר הוא רואה אדם שנפגע בעקבות אירוע פתאומי, כמו תאונת דרכים, וכאשר האדם נמצא בסכנת חיים של ממש. עם זאת, החוק לא מחייב אדם להציל אדם אחר, כאשר ההצלה עצמה יכולה להוות סכנת חיים למציל.

לפי החוק, חובת ההצלה הזו מתמלאת גם כאשר מזעיקים את העזרה הנדרשת, למשל, אם מזעיקים אמבולנס למקום. ועל כן, ניתן להקיש מחוק זה לעניין תאונות הדרכים, ולומר שקל וחומר שעל אדם שהיה מעורב בפגיעה באדם אחר, להזעיק עזרה ולא לעמוד מנגד, וכמובן שלא לנטוש את המקום.

ענישה

במקרה שבו הנהג הפוגע הפקיר נפגעים, הוא ייענש באופן שתואם את חומרת המעשה שביצע. כלומר, לפי החוק, הענישה היא בהדרגה, והיא הולכת ומחמירה ככל שהנסיבות בגינן עזב הנהג הפוגע את המקום הן חמורות יותר.

ההיבט המשפטי של תאונות דרכים הכוללות פצועים מביא לכך שעונשו של הנהג המפקיר יהיה בין 3 ל-7 שנות מאסר. ההיבט המשפטי של תאונות דרכים הכוללות הרוגים הוא ההיבט החמור ביותר בחוק, ועליו יקבל הנהג המפקיר 14 שנות מאסר.

במצבים שכאלה, עורך דין תאונות דרכים מומלץ יוכל לסייע ללקוחותיו לקבל את הדין הצודק בעבורם, ולהביא את מכלול העובדות והנסיבות על דיוקן בפני השופט.

ענישה חמורה – מאסר או עבודות שירות?

כפי שצוין, העונש נקבע בהתאמה לחומרת המעשה. ייתכן שעל מעשים מסוימים, העונש יהיה מאסר בפועל, ואילו על מעשים אחרים, העונש יהיה עבודות שירות, או שיהיה ניתן להמיר את העונש שניתן לעבודות שירות. עורך דין תעבורה יוכל לסייע בקבלת העונש המתאים והמקל ביותר עבור לקוחותיו, בשקלול נסיבות המקרה.

סיוע משפטי של עורך דין תאונות דרכים ממשרדנו

אז למה צריך להיפגש עם עורך דין תאונות דרכים? התשובה לכך פשוטה. עולם התעבורה כולל עבירות רבות, וניואנסים דקים שיש להבחין בהם. כאשר מוגשת תביעה בנושאי תעבורה לבית משפט, עורכי דין לתאונות ידעו לטפל בסיטואציה בצורה הטובה ביותר.

כאשר מדובר על תאונת דרכים עורך דין הוא האדם שיוכל לפתור את הבעיה עבורכם, ולהשיג עבורכם את התוצאה המיטבית. משרד עורכי דין תאונות דרכים יידע לספק לכם את השירות המתאים ביותר למצב שאליו נקלעתם.

אצלנו, תוכלו למצוא צוות עורכי דין לתאונות דרכים, בעלי שם וידע מקצועי נרחב, ועם ניסיון רב שנים בבתי המשפט, עם תוצאות והצלחות מוכחות. משרדנו מייצג לקוחות רבים בתחום התעבורה, עם אכפתיות רבה, שקיפות וחתירה לניצחון. למידע נוסף, אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו.

*הכתוב האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אצל עורך דין תאונות דרכים, על כן, מי שמסתמך על האמור בו, עושה כן על אחריותו בלבד!

כיום, הסיבות העיקריות להתרחשותן של תאונות הדרכים הן חוסר תשומת לב ומהירות תגובה איטית. הנהיגה הפכה בשנים האחרונות לפעולה משנית בחיי היומיום שלנו

הואשמת בעבירת תעבורה? אל תתמודד עם זה לבד. קבל ייצוג מקצועי ממומחי דיני התעבורה המנוסים שלנו. עם ניסיון של מעל 25 שנה ורקורד מוכח בבתי משפט ברחבי הארץ, נוכל לעזור לך להשיג את התוצאה הטובה ביותר האפשרית. קבל את העזרה המשפטית שאתה צריך עוד היום והימנע מקנסות גבוהים ונקודות ברישיון שלך או מעונשים כבדים אף יותר.

מה קראנו עד עכשיו?