נהיגה ללא רשות הבעלים

כפי שכל נהג וודאי שם לב, נהיגה הינה פעילות שאינה מובנת מאליה בעיני המחוקק. זו, באופן גורף בכל העולם, נתונה לפיקוח ורישוי רבים והדוקים מצד מערכת אכיפת החוק. גם בארץ, קיימת מגבלה על מהירות הנסיעה, חובת חגירת חגורת בטיחות, ביטוח חובה, איסור על נהיגה בשכרות, ודרישה לרישיון נהיגה, כדי שבכלל ניתן יהיה לשים ידיים על ההגה.

נהיגה ברכב ללא רשות

ברכב, בדומה לבית, טלפון סלולרי או למעשה כמעט כל דבר אחר, ישנו בעלים. אולם, בשונה מבעלות על מיטלטלין רגילים, דוגמת ארנק או עציץ, הבעלות ברכב אינה קונסטרוקציה משפטית הקיימת רק לטובת הבעלים. המחוקק זיהה אינטרס שקיים לציבור כולו בכך שכל רכב העולה על הכביש יוכל להיות מזוהה עם אדם או ישות משפטית אחרת, אותם ניתן לתפוס כאחראים לנעשה עם הרכב – בין אם לטובת העמדה משפטית לדין על עבירת תנועה ובין אם לטובת פניה לביטוח במקרה של תאונה.

על כן, שימוש ברכב ללא רשות הבעלים, או בעגה המקצועית – עבירת שבל"ר – הינה עבירה על החוק, ולפי פקודת התעבורה עונשה יכול להגיע לשלילת רישיון לסך של שישה חודשים.

התנהגויות נגזרות

נשים לב, שנהיגה ללא רשות בעל הרכב, מלווה לעתים רבות באחת מהעבירות הבאות:

נהיגה ללא רישיון

כאשר אדם נוהג ברכב ללא רשות בעליו, הדבר יקרה לעתים רבות כאשר לנהג אין רישיון נהיגה כלל: בין אם מדובר בצעירים שאינם חושבים עד הסוף על ההשלכות של מעשיהם ובין אם פשוט כי אנשים ללא רישיון, המעוניינים לנהוג, חייבים לנהוג ברכב שאינו שלהם, שהרי לא ניתן להחזיק בעלות ברכב ללא רישיון נהיגה של הבעלים.

נבחין בין מצב בו הבעלים של הרכב מודע לכך שהנהג ברכב אינו בעל רישיון נהיגה, והוא אפשר את השימוש ברכב בכל מקרה: במצב זה, בעל הרכב חשוף לענישה בדמות מאסר למשך של עד שלוש שנים, בעוד שהנהג, שהינו ללא רישיון נהיגה, חשוף לסנקציה של אי-אפשרות להוציא רישיון נהיגה לשלוש שנים.
אולם, כמתבקש, כאשר הבעלים של הרכב אינו מודע לשימוש ברכב בידי הנהג, הוא אינו חשוף לענישה כלל.

נהיגה בידי קטין

במצב בו הנהיגה נעשתה בידי קטין, הנמצא מתחת לגיל המותר להוצאת רישיון נהיגה, בעל הרכב יוכל להיענש במאסר של חמש שנים ופסילת רישיון של שלוש שנים.

מה ניתן לעשות אם נהג ברכב שלי אדם ללא רישיון נהיגה?

ראשית, בשל חומרת העבירה והעונש המשמעותי האפשרי, יש לפנות לעורך דין המתמחה בדיני תעבורה, שיוכל לסייע לכם בהתמודדות המשפטית.

יש לשים לב, שייתכנו מספר אפשרויות להגנה, שיוכלו להוביל אתכם למקום מבטחים ללא העמדה לדין פלילי או לשלילת רישיון.

בין השאר, נזכיר כי רק ידיעת הבעלים על שימוש ברכבו בידי אדם שאינו בעל רישיון תוכל לקשור אותו לביצוע העבירה בידי הנהג, וכך להטיל עליו אחריות. לכן, כל עוד לא ניתן להוכיח כי ידעתם על השימוש ברכב בידי הנהג, לא תוטל סנקציה כלשהי.

בנוסף, לא כל נהיגה ללא רישיון הינה אסורה בחוק. למשל, אם הנהג נדרש לשלם על חידוש אגרת רישיון נהיגה וטרם ביצע זאת, ועברה פחות משנה מאז שפקע רישיונו בשל אי תשלום האגרה – לא ייחשב כנהג ללא רישיון לעניינים האמורים בכתוב פה.

איך אוכל שלא להיקלע לסיטואציה שכזו מלכתחילה?

ראשית, יש לזכור שנהיגה היא דבר רציני מאד בעיני המדינה ורשויות אכיפת החוק ומערכת המשפט, ועבירות התעבורה השונות אינן מקבלות התייחסות קלת דעת כלל. על כן, יש לשים לב שכאשר אדם יבקש להשתמש ברכבכם, עליכם לדעת שהוא בעל רישיון נהיגה בתוקף, ושרישיון זה אכן רלוונטי לרכב שלכם, ושלא מדובר ברישיון לאופנוע, למשל.

בנוסף, גם כאשר מדובר בדיני תעבורה, מוטב להיות חכם מאשר להיות צודק, ויש להיעזר במשנה זהירות בכל הקשור לאבטחת רכביכם. שימו לב שהרכב נעול והמפתחות אינם אפשריים לגישה ללא שאתם שמים לב. גם אם אתם מודעים לסכנות שבשימוש ברכב שאינו כדין, ייתכנו בסביבתכם אנשים שלא יחשבו על כך, ויניחו שאין בעיה להשתמש ברכב שלכם, לסיבוב קטן למכולת או לספר.

מוזמנים ליצור קשר, לקבלת ייעוץ וסיוע משפטי בדיני תעבורה – ברמה הגבוהה ביותר.

*הכתוב האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אצל עו"ד תעבורה שימוש ברכב ללא רשות, על כן, מי שמסתמך על האמור בו, עושה כן על אחריותו בלבד!

כפי שכל נהג וודאי שם לב, נהיגה הינה פעילות שאינה מובנת מאליה בעיני המחוקק. זו, באופן גורף בכל העולם, נתונה לפיקוח ורישוי רבים והדוקים מצד מערכת אכיפת החוק

הואשמת בעבירת תעבורה? אל תתמודד עם זה לבד. קבל ייצוג מקצועי ממומחי דיני התעבורה המנוסים שלנו. עם ניסיון של מעל 25 שנה ורקורד מוכח בבתי משפט ברחבי הארץ, נוכל לעזור לך להשיג את התוצאה הטובה ביותר האפשרית. קבל את העזרה המשפטית שאתה צריך עוד היום והימנע מקנסות גבוהים ונקודות ברישיון שלך או מעונשים כבדים אף יותר.

מה קראנו עד עכשיו?