נהיגה בקלות ראש

התפשטות כלי הרכב בעולם, הביאה איתה בשורה אדירה כמעט לכל אחד ואחת. בזכות היכולת להחזיק ברכב פרטי, או לכל הפחות לנסוע בתחבורה ציבורית – ניתן להגיע למקומות רחוקים בזמן יחסית קצר ללא כל הפעלת מאמץ פיזי. עם זאת, כל בר דעת יודע שנסיעה ברכב עלולה להיות אחד הדברים המסוכנים ביותר, ושללא התייחסות לנהיגה בשיא הרצינות – ההשלכות עלולות להיות מצערות מאוד.

נהיגה ברכב מצריכה ריכוז מרבי, תוך תשומת לב לפרטים רבים, כמעט מכל כיוון אפשרי. הסיבה לכך, היא שהכביש הוא מקום שמזמין אליו הפתעות ואירועים בלתי מתוכננים, שגוררים אחריהם שרשרת תגובות של כל נהגי הכביש הסובבים את אותו האירוע. ריכוז מלא של הנהגים, תגובה מדויקת ומתוזמנת, ומבט שני צעדים קדימה – הכרחיים כולם למען שמירה על ביטחון כלל נוסעי הכביש.

למרות שכל נהג בוודאי יודע את ההשלכות של תאונה קטלנית, ואת החששות והסיכונים הקיימים בכביש, תופעה של נהיגה בקלות ראש היא תופעה שכיחה למדי. נהגים רבים, בעיקר צעירים, נוטים לנהוג בצורה שאיננה אחראית ומפוקחת, באופן שמסכן אותם, את יושבי הרכב, ואת יתר נוסעי הכביש.

נהיגה בקלות ראש – הגדרה

נהיגה בקלות ראש איננה רק תיאור מצב, אלא גם הגדרה חוקית לנהיגה שיש עליה עונש הקבוע בחוק. עבירה זו, היא שם כללי למצבים שונים, שבהם נהג מתנהג באופן מזלזל שעלול לגרום לסכנות.

נהיגה בקלות ראש, מוסדרת בסעיף 62 (2) בתוך פקודת התעבורה, וכוללת כאמור מספר רב של מצבים. בין היתר, תחת עבירה זו נמצאים מצבים של:

  • זיגזוג לא אחראי בין נתיבים
  • נהיגה בפראות והתעלמות מחוקי התנועה
  • צפייה במסך וידאו תוך כדי נהיגה
  • נהיגה בשפעת סמים או אלכוהול
  • ועוד…

המשותף לכל הסעיפים האלו, היא שהנהג הפועל באופנים אלו איננו מתייחס לנהיגה במלוא הרצינות הנדרשת. לכן, יחד עם הסעיפים הרבים שפורטו בתוך תקנות התעבורה, הן גם כוללות רבדים כלליים של הנהיגה הנכונה – שאיננה בקלות ראש.

נהיגה בקלות ראש עונש

המחוקק קבע שהעונש המקסימלי לנהיגה בקלות ראש היא שנתיים מאסר בפועל, או לחילופין קנס גבוה. כמו כן, במקרה שהנהג המואשם כבר הורשע בעבר בעבירות דומות, או לחילופין שהעבירה גרמה לתאונת דרכים או נזק אחר, בנוסף לכל עונש אחר שיוטל עליו, רישיון הנהיגה שלו יישלל לתקופה שלא תרד מחודשיים. במקרים אחרים, תקופת השלילה יכולה להגיע לחודשים מרובים יותר, ואף ליותר משנה.

לצד העבירה על נהיגה בקלות ראש, קיימת עבירה נוספת והיא נהיגה בחוסר זהירות. עבירה זו, קלה יותר מנהיגה בקלות ראש, והיא מתייחסת לנהג שאמנם לא זלזל בחוקי התנועה וסיכן נהגים אחרים, אלא נעשו בהיסח דעת רגעי. בעברות אלו, אין חובת פסילת רישיון, והנהג לא יידרש להתייצב בבית משפט אלא אם כן יבקש זאת. במהלך משפט זה, יוכל הנהג לבקש להגיע להסדר שלא כולל פסילת רישיון הנהיגה.

נהיגה בקלות ראש נקודות

נהיגה בקלות ראש, סעיף 62 (2) בתקנות התעבורה, מפרט את הענישה על נהיגה בקלות ראש, ואת הנקודות שהנהג המואשם יקבל עליה. החוק קובע, שנהג הנוהג בקלות ראש, יקבל 8 נקודות לחובתו, מלבד הענישה עליה יוחלט – בין אם מאסר בפועל ובין אם קנס כבד.

בעבירת נהיגה בחוסר זהירות, שהיא עבירה קלה יותר מאשר נהיגה בקלות ראש, מספר הנקודות המרבי שיכולות להינתן לנהג הוא 6 נקודות בלבד. הסיבה לכך, כאמור, היא שיש הבדל מהותי בין שני סוגי העבירות. נהיגה בחוסר זהירות, אינה מבטאת מצב של רשלנות מכוונת, בעוד שבמקרה של נהיגה בקלות דעת, מדובר על התנהגות הגורמת לנזק לעיתים קרובות, או לכל הפחות מסוגלת לגרום נזק בסבירות גבוהה. מסיבה זו, אין בעבירה זו כדי לפסול את רישיונו של הנהג.

נהיגה בקלות ראש פסיקה

בפסיקה, ניתן למנות דוגמאות רבות בהם נעשה בעבירת נהיגה בקלות ראש. אחת הבולטות שבהן, היא נהיגה תחת השפעת אלכוהול. במקרים אלו, בוודאי מדובר בקלות ראש, שכן לא מדובר בפעולה בהיסח הדעת, אלא בהחלטה מודעת להתיישב בכיסא הנהג ולסכן את יתר נוסעי הכביש.

עורך דין נהיגה בחוסר זהירות

אם עוצר אתכם שוטר בכביש על נהיגה ברשלנות או בחוסר זהירות, חשוב מאוד שתדעו שאם הצדק אכן איתכם – הצדק ייעשה.

כמו כן, אם הוא מוסר לכם דוח נהיגה בקלות דעת, אל תתווכחו, אל תתחצפו, ואל תאבדו את העשתונות. גם אם אתם חושבים שלא נעשה איתכם צדק, ומעוניינים לערער על החלטר השוטר, כדאי מאוד להתייעץ עם עורך דין מומחה לתעבורה. עורך הדין יוכל ללמוד לעומק את החומר המשטרתי בנידון, להבין את סיבות הדברים, ובמידת בצורך, להציג בפני שופט את טענותיו לצורך זיכוי הנאשם.

חשוב לזכור, שנהיגה בקלות ראש היא סעיף סל בחוק, הכולל מקרים רבים, ובשל כך, הוא מאפשר להגיע להסדר טיעון מקל עם הנאשם – ובמקרים רבים אף ללא פסילת רישיון בפועל. עורך הדין יציג בפני השופט מספר גורמים לטובת הנאשם, כגון מציאת אשם תורם, ועוד.

משרד עו"ד לענייני תעבורה

אם אתם מואשמים בעבירות תעבורה קלות או חמורות, וחושבים שהאשמה אינה צודקת ונכונה, כדאי לכם מאוד לפנות לייעוץ משפטי. אז אם אתם מחפשים עורך דין בעל ניצחונות רבים בתיקי תעבורה, וייצוג משפטי מקיף ובלתי מתפשר – צרו איתנו קשר עוד היום, ונענה בהקדם.

*הכתוב האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אצל עו"ד תעבורה בנושא נהיגה רשלנית, על כן, מי שמסתמך על האמור בו, עושה כן על אחריותו בלבד!

התפשטות כלי הרכב בעולם, הביאה איתה בשורה אדירה כמעט לכל אחד ואחת. בזכות היכולת להחזיק ברכב פרטי, או לכל הפחות לנסוע בתחבורה ציבורית – ניתן להגיע למקומות רחוקים בזמן יחסית קצר ללא כל הפעלת מאמץ פיזי

הואשמת בעבירת תעבורה? אל תתמודד עם זה לבד. קבל ייצוג מקצועי ממומחי דיני התעבורה המנוסים שלנו. עם ניסיון של מעל 25 שנה ורקורד מוכח בבתי משפט ברחבי הארץ, נוכל לעזור לך להשיג את התוצאה הטובה ביותר האפשרית. קבל את העזרה המשפטית שאתה צריך עוד היום והימנע מקנסות גבוהים ונקודות ברישיון שלך או מעונשים כבדים אף יותר.

מה קראנו עד עכשיו?