שלילת רישיון נהיגה רפואי – מגבלות רפואיות לרישיון נהיגה

עברתם ניתוח לקיצור קיבה

שלילת רישיון נהיגה על מצב רפואי יכולה להיעשות על רקע של מגוון סיטואציות. החל מליקוי ראייה, ליקוי קוגניטיבי או נוירולוגי, ליקוי נשימה או ליקוי לב, ואף ליקוי נפשי הקשור במחלת נפש או באי התאמה אישיותיות. במקרים שכאלה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים מוסמך לבצע שלילת רישיון נהיגה רפואי.

מצבים רפואיים בגינם יש חובת דיווח

ישנה קשת של מגבלות רפואיות לרישיון נהיגה, שעל הרופא מוטלת חובת דיווח אל המכון הרפואי לבטיחות בדרכים במידה שהוא מאבחן את התופעות הללו אצל המטופל. במצבים שכאלה, הרופא מחויב להזהיר וליידע את המטופל שלו בדבר הסכנה שבנהיגה במצבו. בנוסף לכך, על הרופא לעדכן את המטופל שלו שהוא יעביר את הממצאים שלו למכון הרפואי.

המצבים הרפואיים שמחייבים את הרופא בדיווח למכון הרפואי הם כדלהלן: אפילפסיה, מחלות לב חמורות או אי ספיקת לב מתקדמת, הפרעות בנשימה, הפרעות לא נשלטות בקצב הלב, הפרעות בשיווי המשקל, אובדן מלא או חלקי של כושר השמיעה או הראייה, בעיות אורטופדיות, או מחלות נפש אקטיביות שעלולות לפגוע ביכולת השיפוט של הנהג.

על נכות נפשית ורישיון נהיגה

שלילת רישיון נהיגה מסיבה נפשית מהווה את אחת ממגבלות הנהיגה השכיחות. ישנן מחלות נפש, או מצבים נפשיים מסוימים, שבהם אדם אינו מסוגל לבצע את פעולת הנהיגה בצורה מיטבית. הדגש הוא על מחלות נפש שעלולות להשפיע על שיקול דעתו של הנהג, ולחבל בכושר השיפוט שלו על הכביש.

הרציונל שעומד מאחורי מגבלה זו הוא הריכוז הנדרש מנהג שעולה על הכביש. רמת הריכוז והערנות, מהירות התגובה ויכולת השיפוט הבריאה והנקייה – כל אלה הן תכונות הכרחיות עבור נהגים בכביש. כאשר הנהג נמצא במצב נפשי שעלול לפגוע באחת מאלה, ישנה סכנה בכך שינהג, ועל כן מצב שכזה יכול להביא לכדי אובדן רישיון נהיגה.

שאלות נפוצות נוספות

שאלה נפוצה המתעוררת בתחום היא האם מותר לנהוג בהשפעת תרופות הרגעה. התשובה לכך פשוטה. עקרונית, אסור לנהג לנהוג כאשר הוא נמצא תחת השפעה של תרופות הרגעה למיניהן. יחד עם זאת, יש לבדוק את מרשם התרופה, כיוון שייתכן שרשומות בו הנחיות אחרות. במידה שמצוין במפורש על התרופה שניתן לנהוג בהשפעתה – מותר לנהג ליטול אותה ולאחר מכן לעלות על ההגה.

שאלה נוספת המתעוררת לעיתים קרובות היא באיזה מצב אסור לנהג לנהוג בכל רכב? התשובה לכך היא שאסור לנהג לנהוג כאשר הוא שרוי במצב נפשי או פיזי שיכול לעוות ולהשפיע על שיקול הדעת שלו. נהיגה למרות ההגבלות הללו יכולה אף להביא לכדי אובדן רשיון נהיגה על ידי המכון הרפואי.

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (או בקיצור: מרב"ד) הינו גוף שפועל תחת הרלב"ד (הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים). בעזרת עורך דין המכון הרפואי יכול לשקול מחדש את מתן רישיון הנהיגה לנהג.

מטרת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים היא בראש ובראשונה לאבחן ולזהות מצבים רפואיים שונים, שעלולים לסכן את הנהג שלוקה בהם. במקרה שבו המכון מזהה תופעות שכאלה, הוא יכול לבצע שלילת רישיון נהיגה רפואי אם הוא רואה לנכון לעשות זאת.

ייצוג משפטי מול המכון הרפואי

המכון הרפואי מוסמך לבצע בדיקת כשירות נהיגה לנהגים שעלולים לסבול ממצבים רפואיים שונים, המהווים סכנה בזמן הנהיגה. מהרגע שבו קיבלתם הודעה על כך שרישיון הנהיגה שלכם לא אושר, או שנפסל – ניתן להגיש ערעור על ההחלטה בטווח של כ-30 יום.

בערעור, תידרשו להציג הוכחות שיראו כי למרות המצב הרפואי שבו אתם לוקים, כשירותכם לנהיגה אינה נפגעת, ועל כן יש להשיב לכם את רישיון הנהיגה. הוכחות שכאלה יכולות להיות קשות, ולכן ייצוג משפטי יכול לסייע ולתת סיכוי טוב יותר להצלחתכם בהליך.

אם נקלעתם למצב שבו רישיונכם נשלל על ידי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, אם עברתם בדיקת כשירות נהיגה והמכון הרפואי קבע שישנן מגבלות רפואיות לרישיון הנהיגה שמגבילות אתכם בנהיגה – פנו אלינו כעת וקבלו ייעוץ משפטי.

משרדנו מתמחה בדיני תעבורה, ונעשה כל שביכולתנו כדי להשיב את רישיון הנהיגה בהקדם, וזאת עם צוות עורכי דין מקצועי ובעל ניסיון רב בתחום, עם חתירה לניצחון ועם הצלחות רבות במגוון תיקים. למידע נוסף, צרו עימנו קשר.

*הכתוב האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אצל עורך דין המכון הרפואי לבטיחות בדרכים שלילת רישיון נהיגה מסיבה נפשית, על כן, מי שמסתמך על האמור בו, עושה כן על אחריותו בלבד!

שלילת רישיון נהיגה על מצב רפואי יכולה להיעשות על רקע של מגוון סיטואציות. החל מליקוי ראייה, ליקוי קוגניטיבי או נוירולוגי, ליקוי נשימה או ליקוי לב, ואף ליקוי נפשי הקשור במחלת נפש או באי התאמה אישיותיות. במקרים שכאלה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים מוסמך לבצע שלילת רישיון נהיגה רפואי.

הואשמת בעבירת תעבורה? אל תתמודד עם זה לבד. קבל ייצוג מקצועי ממומחי דיני התעבורה המנוסים שלנו. עם ניסיון של מעל 25 שנה ורקורד מוכח בבתי משפט ברחבי הארץ, נוכל לעזור לך להשיג את התוצאה הטובה ביותר האפשרית. קבל את העזרה המשפטית שאתה צריך עוד היום והימנע מקנסות גבוהים ונקודות ברישיון שלך או מעונשים כבדים אף יותר.

מה קראנו עד עכשיו?

מאמרים נוספים בנושא משפטי

מצלמות נתיבי ישראל שידור חי
מצלמות נתיבי ישראל לבירור מה מצב התנועה

מצלמות נתיבי ישראל עומדות כעיניהם על הכבישים בישראל, מציעות תובנות מכריעות לגבי השפל והזרימה הדינמית של התנועה. תפקידן ניטור התנועה בנתיבים ולדווח על עומסים בנתיבי ישראל

עבירת רמזור אדום
עבירה רמזור אדום

משטרת ישראל אוכפת בקפדנות את עבירה רמזור אדום, מה שהופך אותה לאחת העבירות המודגשות ביותר. אכיפה זו מתבצעת בשני ערוצים עיקריים: שוטרים בשטח או מעקב באמצעות מצלמות דיגיטליות

נפגעתם בתאונה מוזרה תתבעו
נפגעתם בתאונה מוזרה? אל תהססו, תתבעו

הרכבת בלמה בפתאומיות, נהג האוטובוס פנה בחדות, נפלתם תוך כדי היציאה מהרכב ונחבלתם כתוצאה מכך? יתכן שהמדובר בתאונת דרכים אשר בגינה ניתן לקבל פיצוי מחברת הביטוח